به گروه اینترنتی جذاب و پر از اطلاعات و کتابهای جالب کتابهای رایگان فارسی خوش آمدید. از آرشیو ما در پایین صفحه نیز دیدن کنید

۱۳۹۳ تیر ۱۵, یکشنبه

{خبرنامه کتابهای رایگان پارسی} نابودی تمدن باستانی آرته در کرمان


چرا آثار تمدنی ما باید نابود شود؟

اگر خود را بشناسیم چه زیانی خواهیم دید؟

با آغاز دوباره خاکبرداری برای ساخت سد هنزاف کرمان، محوطه باستانی به جای مانده از تمدن آرته هلیل‌رود به زیر آب می‌رود.

این محوطه باستانی دوران مفرغ، بخشی از تمدن باستانی جیرفت است که نخستین بار توسط باستان‌شناسان آمریکایی و فرانسوی شناسایی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان گفته است، تیم باستان‌شناسی پشت سد هنزاف، پس از سه ماه بررسی در ان منطقه، به ادامه خاکبرداری برای ساخت سد نظر داده‌اند.

اما گروه باستان‌شناسان ایرانی و آمریکایی می‌گویند کاوش‌های باستان‌شناسی در ویرانه‌های تمدن آرته باید ادامه یابد.

تاکنون بیش از ۵۰۰ قطعه اشیای باستانی از این سامانه باستانی کشف و به موزه منتقل شده‌اند. باستان‌شناسان همچنین موفق به رونمایی از زیگوراتی شده‌اند که بنا به برآوردها، قدمتی ۵ هزار ساله دارد.

پرفسور هالی پیتمن باستان‌شناس آمریکایی از دانشگاه پنسیلوانیا که بر روی پروژه تمدن آرته کار می‌کند، پیش از این در گفتگو با روزنامه جام جم گفته بود «تمدن هلیل‌رود، از مراکز اصلی تجارت جهانی در هزاره سوم پیش از میلاد بوده است.»

 از تیرماه سال ۱۳۹۱، پروژه کاوش و عملیات نجات بخشی آن مجموعه را در محدوده سد هنزاف با صدور مجوز از پژوهشکده باستان‌شناسی به سرپرستی نصیر اسکندری آغاز شد. در محوطه ۸ کیلومتر مربعی مورد کاوش، گورستانی باستانی کشف شد که در یک کیلومتری پشت سد هنزاف قرار داشت. به گفته گروه کاوش، این گورستان توسط بیل‌های مکانیکی و در حین سدسازی ویران شده بود.

دكتر يوسف مجيدزاده از باستان‌شناسان شناخته شده بين‌المللی ايران، استاد بازنشسته دانشگاه تهران و از مسئولان پیشین کاوش در این سامانه باستانی در گفتگوی ويژه با وبسايت انجمن جهانی زرتشتيان در این باره گفته است «زمانی كه اشيا را از قاچاقچيان می‌گرفتند، تقاضا كردم كه به من اجازه عكسبرداری داده شود و از تمامی اشيا عكسبرداری كردم و به محض برگشت به تهران، بر اساس همان يافته‌ها، كتاب كاتالوگ جلد اول را به چاپ رساندم. دليل اصلی هم اين بود كه ديدم اين اشيا در بازارهای مختلف دنيا، از اروپا و آسيا گرفته و حتی در شيخ نشين‌های حوزه خليج فارس، به فروش می‌رسند. حداقل صدهزار قطعه باستانی از ايران خارج شده بود و من قصد داشتم با چاپ این كتاب، به آن اشياء شناسنامه داده باشم و با ارسال آن به سازمان‌های يونسكو در سرتاسر جهان، در واقع تلاش كنيم از فروش غيرقانونی آنها جلوگيری شود و همه بدانند كه اين اشيا با اين مشخصات مربوط به تمدن جيرفت است، كه البته بعدها اين مسئله حتی به دادگاه‌های اروپايی هم كشيده شد.»

حالا هم حتی دوستداران میراث فرهنگی در تلاش هستند تا موافقت سازمان میراث فرهنگی کرمان با ادامه ساخت و ساز سد هنزاف را، به چالش گرفته و مانع از اجرای طرح شوند.

با این همه، گفته می‌شود خشکسالی‌های پیاپی منطقه و نیاز مبرم اهالی به آب، عاملی اساسی برای نادیده گرفتن میراث مردمی است که چند هزار سال پیش با وجود همین کم آبی‌ها و خشکسالی‌ها، تمدنی را پایه‌ریزی کردند که شگفتی آفرین است.

خبرگزاری مهر

--
 

--
اين نامه به دنبال عضو يت شمادرگروه كتابهاي رايگان فارسي ارسال شده است.
وبلاگ ما:
http://persianbooks2.blogspot.com
آدرس ارسال نامه:
persianebooks@googlegroups.com
برای قطع اشتراك :
persianebooks+unsubscribe@googlegroups.com
 
مطالب وكتابهاي مروج خشونت وتجزیه طلبی و تروریسم ،ضد دولتي وضدديني و کتب قابل خرید دربازاررسمی ایران و کتب چاپ خارج(مشمول کپی رایت) براي اين گروه ارسال نخواهد شد.
لطفا موقع ارسال نامه به گروه حتما این موارد را درنظر بگیرید و لطفا موضوع نامه را نيزبه طور كامل ذكر كنيد
و از نوشتن به رسم الخط فینگلیش پرهیز کنید.
http://groups.google.com/group/persianebooks?hl=en
 
برای کمک به ارتقاء فرهنگ کتابخوانی، نامه های گروه را براي دوستان كتابخوان خود بفرستیدواز آنها بخواهید که در گروه عضو شوند.
خبر خوان وبلاگ:
http://feeds.feedburner.com/ketabxaneh
آدرس گزیده مطالب جالب ديگر تارنماها:
http://persianbooks-harfha.blogspot.com
برای یافتن شرایط عمومی وپرسش و پاسخ ها از این آدرس استفاده کنید:
http://book-faqs.blogspot.com
---
‏این پیام را به خاطر این دریافت کردید که برای مبحثی در گروه «کتاب های رایگان پارسی» در Google Group ثبت‌نام شده‌اید.
جهت لغو اشتراک از این گروه و قطع دریافت ایمیل از آن، ایمیلی به persianebooks+unsubscribe@googlegroups.com ارسال کنید.
برای پست به این گروه، ایمیلی به persianebooks@googlegroups.com ارسال کنید.
از این گروه در http://groups.google.com/group/persianebooks بازدید کنید.
برای گزینه‌های بیشتر از https://groups.google.com/d/optout بازدید کنید.

هیچ نظری موجود نیست:

بايگانی وبلاگ