به گروه اینترنتی جذاب و پر از اطلاعات و کتابهای جالب کتابهای رایگان فارسی خوش آمدید. از آرشیو ما در پایین صفحه نیز دیدن کنید

۱۳۹۵ تیر ۲۷, یکشنبه

{خبرنامه کتاب های رایگان پارسی} مهمترین نمایشنامه اگوست استریندبرگ با ترجمه جواد عاطفه منتشر شد




مهمترین نمایشنامه اگوست استریندبرگ با ترجمه جواد عاطفه منتشر شد


«نمایش یک رویا» نوشته اگوست استریندبرگ با ترجمه‌ی جواد عاطفه منتشر شد.

«نمایش یک رویا» نوشته اگوست استریندبرگ با ترجمه‌ی جواد عاطفه و با طرح جلد حسام حاجی‌پور توسط انتشارات افراز منتشر شد. نمایش یک رویا مهمترین و متفاوت‌ترین نمایشنامه‌ی ‌استریندبرگ است. نمایشنامه‌ای درباره‌ی دختر ایندرا و سفرش به زمینی پر از غم و اندوه است. او با نامی زمینی، آگنس، به زمین می‌آید و در مواجهه با دیگر زمینیان درمی‌یابد که همه در پی یافتن علت برآورده نشدن آرزوها، امیدها، رویاهای خود، و پاسخ‌های ناگفته درباره‌ی زندگی‌شان هستند. و «در پی هر شادی غمی پنهان است.» این نمایشنامه در بین خواب و بیداری، رویا و واقعیت اتفاق می‌افتد. و به قول استریندبرگ: «نویسنده در این نمایش رویا گونه‌اش، مثل کار رویایی دیگرش "به سوی دمشق" به‌دنبال تقلید منطقی از رویا است، که در آن هر چیزی می‌تواند اتفاق بیفتد، هر چیزی ممکن است و قابل باور است. زمان و مکان وجود ندارد. در یک دورنمای محو از واقعیت، تخیل پیش‌برنده و طراح الگوهای داستانی است؛ مخلوطی از خاطرات، تجربه‌ها، خیال آزاد، پوچی‌ها و بداهه‌های متفاوت و رنگارنگ. شخصیت‌ها دو پاره می‌شوند، تکثیر می‌شوند، در هم ادغام شده، یکی می‌شوند، ناپدید و محو می‌شوند و ظاهر می‌شوند و...»

این نمایشنامه در سال 1901، پس از یأس‌ها و حرمان‌های زندگی مشترک استریندبرگ با همسران سابق و زندگی مشترک با هریت بوس نوشته شد. زمانی که آقای نویسنده در پس شکست‌های مکرر در زندگی زناشویی درگیر پارانویای شدید، فکر می‌کرد که همسران سابقش جادوگرانی را استخدام کرده‌اند تا او را به قتل برسانند. در چنین شرایط روحی استریندبرگ با استفاده از تخیل ناب و بکر خود و با تکیه بر ذات انسان و اندوه عمیق ذاتی فلسفی زندگی‌اش به خلق شاهکار مسلم خود پرداخت. در ابتدا این نمایشنامه آن‌چنان که باید مورد استقبال قرار نگرفت! و نخستین اجرای صحنه‌ای آن در 17 آوریل سال 1907در استکهلم به روی صحنه رفت. اما این نمایشنامه گامی مهم در جهت تثبیت و بنیان‌گذاری اکسپرسیونیسم و سورئالیسم برداشت. استریندبرگ تا پایان عمر از «نمایش یک رویا» به عنوان «شاهکار مسلم من» یاد می‌کرد.

این نمایشنامه بارها و بارها توسط بزرگان تئاتر جهان به روی صحنه رفته است. کارگردانان بزرگی چون ماکس راینهارت، اولاف مولاندر، آنتونین آرتو، اینگمار برگمان، رابرت ویلسون، مایک دمپسی، رابرت لِپِج، کاریل چرچیل این نمایش را به شکل‌ها و فرم‌ها و تأویل‌های متفاوت به روی صحنه برده‌اند. لارس فون‌تریه؛ کارگردان مطرح و صاحب‌نام دانمارکی، پس از ساخت فیلم داگ‌ویل اعتراف کرد که ایده‌ی اصلی فیلم داگ‌ویل را از این نمایشنامه گرفته و چارچوب اصلی داستان مبتنی بر همین نمایشنامه است.

استریندبرگ در انتخاب نام این نمایشنامه دچار شک و وسواس شده بود و نام نمایشنامه‌ چندین‌بار تغییر کرد تا نهایتاً به نام «نمایش یک رویا» ثبت شد. نام‌های اولیه‌ی این نمایشنامه «زندانی‌ها»، «کوچه و قصر در حال رشد» و... بود.

تا کنون نمایشنامه‌های «سونات اشباح»، «پدر»، «طلبکاران»، «پاریا»، «قوی‌تر» و پلیکان از اگوست استریندبرگ با ترجمه‌ی جواد عاطفه توسط انتشارات افراز منتشر شده است. نمایشنامه‌های «دوشیزه جولی»، «مارگاک»، «به‌سوی دمشق» «رقص مرگ»، «شاهراه بزرگ»، «یاغی»، « جنایت و جنایت»، «عید پاک» و... به مرور با ترجمه‌ی همین مترجم منتشر خواهد شد.

این نمایشنامه همزمان با بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منتشر شده است. انتشارات افراز در سالن ملل، سالن 5 و غرفه 155 واقع شده است. 



--

--
اين نامه به دنبال عضو يت شمادرگروه كتابهاي رايگان فارسي ارسال شده است.
وبلاگ ما:
http://persianbooks2.blogspot.com
آدرس ارسال نامه:
persianebooks@googlegroups.com
برای قطع اشتراك :
persianebooks+unsubscribe@googlegroups.com
 
مطالب وكتابهاي مروج خشونت وتجزیه طلبی و تروریسم ،ضد دولتي وضدديني و کتب قابل خرید دربازاررسمی ایران و کتب چاپ خارج(مشمول کپی رایت) براي اين گروه ارسال نخواهد شد.
لطفا موقع ارسال نامه به گروه حتما این موارد را درنظر بگیرید و لطفا موضوع نامه را نيزبه طور كامل ذكر كنيد
و از نوشتن به رسم الخط فینگلیش پرهیز کنید.
http://groups.google.com/group/persianebooks?hl=en
 
برای کمک به ارتقاء فرهنگ کتابخوانی، نامه های گروه را براي دوستان كتابخوان خود بفرستیدواز آنها بخواهید که در گروه عضو شوند.
خبر خوان وبلاگ:
http://feeds.feedburner.com/ketabxaneh
آدرس گزیده مطالب جالب ديگر تارنماها:
http://persianbooks-harfha.blogspot.com
برای یافتن شرایط عمومی وپرسش و پاسخ ها از این آدرس استفاده کنید:
http://book-faqs.blogspot.com
---
‏این پیام را به خاطر این دریافت کردید که برای مبحثی در گروه «کتاب های رایگان پارسی» در ‏گروه Google ثبت‌نام شده‌اید.
جهت لغو اشتراک از این گروه و قطع دریافت رایانامه از آن، رایانامه‌ای به persianebooks+unsubscribe@googlegroups.com ارسال کنید.
برای پست به این گروه، ایمیلی به persianebooks@googlegroups.com ارسال کنید.
از این گروه در https://groups.google.com/group/persianebooks بازدید کنید.
برای گزینه‌های بیشتر از https://groups.google.com/d/optout بازدید کنید.

هیچ نظری موجود نیست:

بايگانی وبلاگ