به گروه اینترنتی جذاب و پر از اطلاعات و کتابهای جالب کتابهای رایگان فارسی خوش آمدید. از آرشیو ما در پایین صفحه نیز دیدن کنید

۱۳۹۵ مهر ۹, جمعه

{خبرنامه کتاب های رایگان پارسی} Fwd: [خبرنامه کتاب های رایگان پارسی PERSIANBOOKS] تکوین پدرسالاری: خاستگاه‌ها و فرضیه‌های نو - گردا لرنر / مهدی حسینی
دانلود رایگان متن کامل کتاب الکترونیک
تکوین پدرسالاری: خاستگاه‌ها و فرضیه‌های نو - گردا لرنر /  مهدی حسینی

مقدمه‌ی مترجم

آن‌چه پیشِ رو دارید، ترجمه‌یِ فصل‌های اوّل و دوم کتابِ تکوینِ پدرسالاری (The Creation of Patriarchy) است. کّلِ کتاب ترجمه شده و امید است که به‌زودی امکانِ انتشارش فراهم گردد. لِرنِر، که خود از پایه‌گذارانِ رشته‌یِ دانشگاهیِ «تاریخِ زنان» است، در این پژوهشِ بلندمدّت می‌کوشد تا نشان دهد که چرا تاریخِ زنان ــ تدوین و تفسیرِ گذشته‌شان ــ برایِ رهاییِ ایشان ضرورتی بی‌چون‌وچرا دارد. به‌باورِ او زنان از مشارکت در تاریخ‌نگاری بازماندند. امّا، با این‌که زنان قربانیِ این محرومیت و سایرِ جوانبِ فرمانبریِ دیرپای‌شان از مردان بوده‌اند، خطایِ بزرگی است اگر آنان را صرفاً به‌چشمِ قربانی بنگریم: «برایِ درکِ وضعیتِ تاریخیِ زنان باید این را مفروض دانست که زنان عنصری ضروری و مرکزی در ساختنِ جامعه‌اند؛ آنان همواره بازیگران و کنشگرانِ تاریخ بوده‌اند. زنان در «تاریخِ مخلوق» نقش داشته‌اند ولی از شناختِ تاریخ‌شان و از تفسیرِ تاریخ، خواه تاریخِ خودشان خواه مردان، بازماندند. آنان به‌طورِ سیستمیک از خلقِ نظام‌هایِ نَمادین، فلسفه‌ها، علوم و قوانین محروم بوده‌اند.» لِرنِر تنشِ میانِ تجربه‌یِ تاریخیِ بالفعلِ زنان و محرومیت‌شان از تفسیرِ این تجربه‌ را «دیالکتیکِ تاریخِ زنان» می‌نامد. دیالکتیکی که زنان را در پویشِ تاریخی به‌جلو می‌رانَد. تضادِ میانِ نقشِ مرکزی و فعّالِ زنان در ساختنِ جامعه و حاشیه‌نشینی‌شان در فرایندِ تفسیر و تبیین، نیرویی پویا [دینامیک] است که زنان را به‌ مبارزه علیه وضع‌شان وامی‌دارد. بنابراین نقدِ فمینیستیِ مدرن ــ برعکسِ آنچه از دوبووار به‌بعد رایج بوده ــ باید تاریخمند باشد، و تاریخ برایِ اندیشمندِ فمینیست نه از چند قرنِ قبل بلکه از پیش از میلادِ مسیح می‌آغازد. تنها از این چشم‌انداز است که می‌توان تأخیرِ درازمدّت (بیش از ۳۵۰۰ سال) در آگاهی‌یافتنِ زنان از جایگاهِ فرودست‌شان در جامعه را فهمید و نیز «همدستیِ» تاریخیِ زنان در تقویت و تثبیتِ نظامِ پدرسالاری را تبیین و توجیه کرد.

--
اين نامه به دنبال عضو يت شمادرگروه كتابهاي رايگان فارسي ارسال شده است.
وبلاگ ما:
http://persianbooks2.blogspot.com
آدرس ارسال نامه:
persianebooks@googlegroups.com
برای قطع اشتراك :
persianebooks+unsubscribe@googlegroups.com
 
مطالب وكتابهاي مروج خشونت وتجزیه طلبی و تروریسم ،ضد دولتي وضدديني و کتب قابل خرید دربازاررسمی ایران و کتب چاپ خارج(مشمول کپی رایت) براي اين گروه ارسال نخواهد شد.
لطفا موقع ارسال نامه به گروه حتما این موارد را درنظر بگیرید و لطفا موضوع نامه را نيزبه طور كامل ذكر كنيد
و از نوشتن به رسم الخط فینگلیش پرهیز کنید.
http://groups.google.com/group/persianebooks?hl=en
 
برای کمک به ارتقاء فرهنگ کتابخوانی، نامه های گروه را براي دوستان كتابخوان خود بفرستیدواز آنها بخواهید که در گروه عضو شوند.
خبر خوان وبلاگ:
http://feeds.feedburner.com/ketabxaneh
آدرس گزیده مطالب جالب ديگر تارنماها:
http://persianbooks-harfha.blogspot.com
برای یافتن شرایط عمومی وپرسش و پاسخ ها از این آدرس استفاده کنید:
http://book-faqs.blogspot.com
---
‏این پیام را به خاطر این دریافت کردید که برای مبحثی در گروه «کتاب های رایگان پارسی» در ‏گروه Google ثبت‌نام شده‌اید.
جهت لغو اشتراک از این گروه و قطع دریافت رایانامه از آن، رایانامه‌ای به persianebooks+unsubscribe@googlegroups.com ارسال کنید.
برای پست به این گروه، ایمیلی به persianebooks@googlegroups.com ارسال کنید.
از این گروه در https://groups.google.com/group/persianebooks بازدید کنید.
برای گزینه‌های بیشتر از https://groups.google.com/d/optout بازدید کنید.

هیچ نظری موجود نیست:

بايگانی وبلاگ