به گروه اینترنتی جذاب و پر از اطلاعات و کتابهای جالب کتابهای رایگان فارسی خوش آمدید. از آرشیو ما در پایین صفحه نیز دیدن کنید

۱۳۹۲ مرداد ۲۸, دوشنبه

{خبرنامه کتابهای رایگان پارسی} یک دریغ و یک نوید

خبر درگذشت آقای زهرایی ناشر نامدار ایرانی مایه دریغ و درد بود
اما خبر پیام آقای جنتی وزیر جدید ارشاد که به احترام درگذشت زهرایی صادر شده ، تازه و غیر مترقبه و نویدبخش است.تا کنون وزیر ارشادی ندیده بودیم که سوگوار بزرگان فرهنگ میهن خودش شده باشد. خبر را به نقل از بی. بی. سی. بخوانید

محمد زهرایی، ناشر ایرانی درگذشت

محمد زهرایی، ناشر ایرانی و مدیر شهر کتاب نیاوران و نشر کارنامه در پی سکته قلبی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری کار، ایلنا آقای زهرایی هنگام کار بر پشت میز خود سکته قلبی کرده است و به گفته ماکان زهرایی، فرزند او، آقای زهرایی که ۶۵ سال داشت، هیچ بیماری خاصی نداشت.

آقایی زهرایی که در میان نویسندگان و ناشران به وسواس خاص و دقت نظر برای انتشار کتاب مشهور بود، در سال های گذشته نقش مهمی در چاپ نفیس کتاب های ادبی، تاریخی و پژوهشی داشت.

خواب آشفته نفت، فصوص الحکم هر دو نوشته محمد علی موحد، حافظ به سعی سایه (هوشنگ ابتهاج) و قبله عالم، ناصرالدین شاه قاجار و پادشاهی ایران نوشته عباس امانت از مهمترین کتاب های نشر کارنامه با مدیریت آقای زهرایی در سال های اخیر بود.

تعدادی از این کتب های علاوه بر قطع وزیری با جلد سخت در قطع جیبی با جلد سخت نیز منتشر شد که کاری نو در صنعت نشر کتاب در ایران محسوب می شد.

اما شاید مشهورترین کتاب نشر کارنامه، کتاب مستطاب آشپزی؛ از سیر تا پیاز نوشته نجف دریابندری با همکاری همسرش فهیمه راستکار بود. این کتاب آشپزی دو جلدی با وجود قیمت بالای آن حدود بیست بار به چاپ مجدد رسیده است.

طراحی روی جلد، فونت متفاوت و استفاده از تایپوگرافی از مشخصه های کتاب های نشر کارنامه است که همه تحت نظر محمد زهرایی طراحی و اجرا می شد.

آقای زهرایی درباره نوع انتخاب فونت و حروف در گفت و گویی با روزنامه همشهری گفته بود: "من ناشر و همکار نشرم، الگوسازی می‌کنم و کار خودم را روی متن پیاده می‌کنم. به کاری که نویسنده یا مترجم تایپ کرده و پاکیزه به دستم می‌رساند، مثل دست‌نویس نگاه می‌کنم و روی اجزای مختلف آن فکر و برنامه‌ریزی می‌کنم. وقتی به شاهکارهایی چون تاریخ بیهقی، رباعیات خیام، دیوان حافظ یا مولانا و سعدی و نظایر آن فکر می‌کنم، همه این مشکلات را حل‌شدنی می‌بینم."

"به همان اندازه که یک جوان محیط زیستی (سبز) به تحلیل رفتن لایه اوزون حساس است و خودش را مسئول می‌داند، من هم نسبت به ثبت درست و به همان اندازه زیبای این آثار احساس مسئولیت می‌کنم."

آقای زهرایی همچنین مدیریت کتابفروشی شهر کتاب شعبه خیابان نیاوران را نیز بر عهده داشت که یکی از محبوب ترین کتابفروشی های شمال تهران برای کتاب‌دوستان بود.

جزییات بیشتری در خصوص مراسم خاکسپاری آقای زهرایی منتشر نشده است.

علی جنتی، وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی در گذشت آقای زهرایی را تسلیت گفته و در پیامی که منتشر کرده، نوشته است: "اهتمام پنجاه‌ساله این اندیشمند متعهد به نشر آثار ارزنده ادبی و هنری در خاطره همه فرهنگ‌دوستان ثبت و ضبط است و از این پس جای این بزرگمرد در میان ناشران خلاق و خدوم کشورمان همواره خالی خواهد بود."--
 محمود فاضلی بیرجندی

--
اين نامه به دنبال عضو يت شمادرگروه كتابهاي رايگان فارسي ارسال شده است.
وبلاگ ما:
http://persianbooks2.blogspot.com
آدرس ارسال نامه:
persianebooks@googlegroups.com
برای قطع اشتراك :
persianebooks+unsubscribe@googlegroups.com
 
مطالب وكتابهاي مروج خشونت وتجزیه طلبی و تروریسم ،ضد دولتي وضدديني و کتب قابل خرید دربازاررسمی ایران و کتب چاپ خارج(مشمول کپی رایت) براي اين گروه ارسال نخواهد شد.
لطفا موقع ارسال نامه به گروه حتما این موارد را درنظر بگیرید و لطفا موضوع نامه را نيزبه طور كامل ذكر كنيد
و از نوشتن به رسم الخط فینگلیش پرهیز کنید.
http://groups.google.com/group/persianebooks?hl=en
 
برای کمک به ارتقاء فرهنگ کتابخوانی، نامه های گروه را براي دوستان كتابخوان خود بفرستیدواز آنها بخواهید که در گروه عضو شوند.
خبر خوان وبلاگ:
http://feeds.feedburner.com/ketabxaneh
آدرس گزیده مطالب جالب ديگر تارنماها:
http://persianbooks-harfha.blogspot.com
برای یافتن شرایط عمومی وپرسش و پاسخ ها از این آدرس استفاده کنید:
http://book-faqs.blogspot.com
---
شما به این دلیل این پیام را دریافت کرده‌اید که در گروه Google Groups "کتاب های رایگان پارسی" مشترک شده‌اید.
برای لغو اشتراک در این گروه و قطع دریافت ایمیل از آن، ایمیلی به persianebooks و unsubscribe@googlegroups.com ارسال کنید.
جهت پست کردن مطلب به این گروه، ایمیلی به persianebooks@googlegroups.com ارسال کنید.
از این گروه در http://groups.google.com/group/persianebooks دیدن کنید.
برای گزینه‌های بیشتر، از https://groups.google.com/groups/opt_out دیدن کنید.

هیچ نظری موجود نیست:

بايگانی وبلاگ