به گروه اینترنتی جذاب و پر از اطلاعات و کتابهای جالب کتابهای رایگان فارسی خوش آمدید. از آرشیو ما در پایین صفحه نیز دیدن کنید

۱۳۹۲ بهمن ۴, جمعه

{خبرنامه کتابهای رایگان پارسی} "گربه کوچک ايرانی" مروری بر زندگی صادق هدايت
تازه‌های کتاب گروه انتشارات آزاد ایران

"گربه کوچک ايرانی"

مروری بر زندگی صادق هدايت

اثر محمد نراقی

منتشر شد

http://farsi.entesharate-iran.com/?p=810

 

کتاب گربه کوچک ایرانی نوشته محمد نراقی تلاشی است در جهت معرفی صادق هدایت، نویسنده صاحب سبک در داستان‌نویسی مدرن ایران. محمد نراقی در این کتاب سعی نموده تا با بهرهگیری از منابع موجود تحقیقی جامع را درباره زندگی صادق هدایت فراهم آورده و با یک ترتیب زمانی خاص به جزییات زندگانی او، کشف رازهای اسطوره شدنش و هم چنین درک بهتر آثارش به ویژه داستان"بوف کور" بپردازد.

در هر فصل این مجموعه مهمترین وقایع و رویدادهایی که بیشترین نقش را در روند شکل‌گیری شخصیت صادق هدایت در آن برهه زمانی خاص بازی کرده‌اند، گرد‌آوری و در حین توضیح هر کدام، زندگی‌نامه صادق هدایت نیز شرح داده می‌شود. به عبارت دیگر نویسنده در هر بخش وقایعی را که در اطراف صادق هدایت در حال رخ دادن بوده، جمعآوری و سپس به شرح تأثیر آنها بر او به عنوان یک هنرمند میپردازد.

به عقیده خود نویسنده کوششی که انجام گرفته همانا ادای دین نسل اوست به کسی که فراتر و عمیق‌تر از زمانه خود فکر کرد و زیست اما نادیده گرفته شد. کسی که که اگرچه دردهای کهنه مردم سرزمین خود را به خوبی شناخته بود اما در آخر از کشور خود رانده شد و در غربت به زندگی خود پایان داد.

جهانگیر هدایت، نویسنده و برادر زاده صادق هدایت درباره این کتاب این گونه می نویسد که :

درباره صادق هدايت و زندگي او كتب بسياري چاپ شده اند ولي متأسفانه در اكثراين كتب يا اشتباهاتي ملاحظه مي‌شود يا از ديدگاه خاصي به زندگي اين نويسنده بزرگ ادبيات ايران نگريسته اند. كتاب حاضر عاري از هر اشتباه است و آقاي محمد نراقي با فهرست‌بندي جامع و مستدلي به گزارش زندگي و آثار و وقايعي كه در زندگي نويسنده رخ داده پرداخته‌اند . اين براي من جالب است كه نويسنده جوان در استراليا به منابع و مواخذ اصيلي دست يافته و توانسته اين چنين روان و يك‌دست سرگذشت و زندگي مردي را بنويسد كه هنوز درباره او بسياري گوشه‌ها درتاريكي مانده و سعي مي‌شود واقع‌گرايانه رموز زندگي او را به دست آورند البته اصلاحات مختصري ضروري مي نمود كه انجام شد. به عقيده من براي كساني كه علاقه دارند در يك كتاب با خاندان هدايت، كودكي و نوجواني، اقامت صادق هدايت در پاريس، اولين خودكشي او، مراجعت به تهران و آغازكاردرايران، فراراز تهران و پناه بردن به هند، داستان بوف كور و عوامل مؤثر در خلق اين شاهكار، آخرين سفر به پاريس، نقاشي‌ها و پاتوق‌ها، دوستان و بالاخره افسردگي و نااميدي و پناه بردن به گاز درباره صادق هدايت آشنا شوند كتاب «گربه كوچك ايراني» از بهترين كتبي است كه دراين زمينه نوشته شده است. معمولاً كساني كه درباره زندگي و سرنوشت صادق هدايت مي‌نويسند بخشي از عقايد و باورهاي خود را هم اضافه مي كنند كه اين موضوع خلوص كار را مختل مي سازد. ولي آقاي محمد نراقي مطلقاً عقايد يا نظرات خود را دركتاب نياورده و آنچه ملاحظه مي شود واقعيت زندگي صادق هدايت است.

 

 


--
اين نامه به دنبال عضو يت شمادرگروه كتابهاي رايگان فارسي ارسال شده است.
وبلاگ ما:
http://persianbooks2.blogspot.com
آدرس ارسال نامه:
persianebooks@googlegroups.com
برای قطع اشتراك :
persianebooks+unsubscribe@googlegroups.com
 
مطالب وكتابهاي مروج خشونت وتجزیه طلبی و تروریسم ،ضد دولتي وضدديني و کتب قابل خرید دربازاررسمی ایران و کتب چاپ خارج(مشمول کپی رایت) براي اين گروه ارسال نخواهد شد.
لطفا موقع ارسال نامه به گروه حتما این موارد را درنظر بگیرید و لطفا موضوع نامه را نيزبه طور كامل ذكر كنيد
و از نوشتن به رسم الخط فینگلیش پرهیز کنید.
http://groups.google.com/group/persianebooks?hl=en
 
برای کمک به ارتقاء فرهنگ کتابخوانی، نامه های گروه را براي دوستان كتابخوان خود بفرستیدواز آنها بخواهید که در گروه عضو شوند.
خبر خوان وبلاگ:
http://feeds.feedburner.com/ketabxaneh
آدرس گزیده مطالب جالب ديگر تارنماها:
http://persianbooks-harfha.blogspot.com
برای یافتن شرایط عمومی وپرسش و پاسخ ها از این آدرس استفاده کنید:
http://book-faqs.blogspot.com
---
‏شما به این دلیل این پیام را دریافت کرده‌اید که در گروه Google Groups "کتاب های رایگان پارسی" مشترک شده‌اید.
‏برای لغو اشتراک در این گروه و قطع دریافت ایمیل از آن، ایمیلی به persianebooks و unsubscribe@googlegroups.com ارسال کنید.
جهت پست کردن مطلب به این گروه، ایمیلی به persianebooks@googlegroups.com ارسال کنید.
از این گروه در http://groups.google.com/group/persianebooks دیدن کنید.
برای گزینه‌های بیشتر، از https://groups.google.com/groups/opt_out دیدن کنید.

هیچ نظری موجود نیست:

بايگانی وبلاگ