به گروه اینترنتی جذاب و پر از اطلاعات و کتابهای جالب کتابهای رایگان فارسی خوش آمدید. از آرشیو ما در پایین صفحه نیز دیدن کنید

۱۳۹۳ خرداد ۵, دوشنبه

{خبرنامه کتابهای رایگان پارسی} Fwd: روایت لیلی گلستان از ممیزی‌‌های «خنده‌دار» در وزارت ارشادروایت لیلی گلستان از ممیزی‌‌های «خنده‌دار» در وزارت ارشاد؛ وضعیت در دولت کنونی تغییری نکرده است
یک مترجم باسابقه در ایران می‌گوید که وضعیت سانسور آثارش در دولت کنونی "فرقی نکرده" است و «سایه سنگین» هشت سال دولت احمدی‌نژاد بر وزارت‌ ارشاد وجود دارد.

لیلی گلستان، مترجم شناخته شده ایرانی روز یکشنبه (۴ خرداد-۲۵ می) با بیان این‌که مسوولان وزارت ارشاد برای تجدید چاپ یکی از کتاب‌هایش، «دو برابر خود کتاب اصلاحی فرستاده‌اند»، به خبرگزاری ایسنا گفت: «باید ایراد‌ها را بخوانید و قاه قاه بخندید و بعد به ابعاد فاجعه آن هشت سال بیشتر پی ببرید.»

وی ادامه داد: «برای خنده یک نمونه را می‌آورم: "دست رد بر سینه‌اش زد…" اصلاحی آمده که این را بردارید و به جای "سینه" چیز دیگری بگذارید. خنده‌دار نیست؟»

مدیر گالری گلستان در تهران با اشاره به سانسور آثارش هم‌چون "زندگی در پیش رو"، "میرا"، "شبی از شب‌های زمستان مسافری"، "تیستوی سبزانگشتی"، "اوندین" و "زندگی با پیکاسو" در سال‌های مختلف، نمونه‌های دیگری از ایرادهای ممیزان وزارت ارشاد به این کتاب‌ها را این‌گونه برشمرده است: «چرا تیستو می‌گوید جنگ مال آدم‌های احمق است؟ چرا مومو بی‌ادب است! چرا اوندین (که ماهی است) برای شاهزاده ناز می‌کند!»

خانم گلستان با تاکید بر این‌که «هنوز سایه سنگین آن هشت سال موحش وجود دارد»، ابراز امیدواری کرده که «دولت روحانی بتواند برای این معضل چاره درستی بیندیشد».

اظهارات این مترجم و نویسنده برجسته، در همان روزی منتشر شده که علی جنتی، "وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی" در گفتگویی با روزنامه "اعتماد" چاپ تهران، انتشار برخی سخنان از قول وی مبنی بر لغو ممیزی کتاب را یک "شبهه" خواند و با اشاره به این‌که در ابتدای کارش در این وزارت‌خانه تصمیم داشت ممیزی قبل از چاپ را به عهده خود ناشران بگذارد گفت: «ناشران زیر بار نرفتند و گفتند وزارت ارشاد می‌خواهد کار سانسورگری را از خودش به ما منتقل کند و ما این‌کار را نمی‌کنیم، چون برای آن‌ها خسارت داشت.»

وی هم‌چنین در پاسخ به سوالی درباره شایعه‌ی اعطای مجوز به آثار صادق هدایت از سوی وزارت ارشاد اظهار داشت که تا به امروز در دولت یازدهم به هیچ‌کدام از کتاب‌های این نویسنده‌ی شهیر ایرانی «حتی برای تجدید چاپ هم اجازه داده نشده» و این در حالی است که «در دولت نهم، ۱۲ کتاب او چاپ شده بود».

گفتنی است هفته گذشته نیز امیرحسین چهل‌تن، نویسنده شناخته‌شده و عضو "کانون نویسندگان ایران" در گفتگو با خبرگزاری "ایلنا" با "بی‌ثمر" دانستن پیگیری‌های ناشر آثارش در دولت قبل و دولت کنونی گفته بود: «هیچ جواب درستی نمی‌دهند و مدام می‌گویند در دست بررسی است. در دولت جدید هم همین اتفاق افتاده و الآن ۹ ماه است در دست بررسی هستند.»

پیش از این، علی جنتی، در گفتگویی با خبرگزاری ایسنا که بهمن ماه گذشته صورت گرفت، گفته بود بر اساس «قانون» مصوب «شورای عالی انقلاب فرهنگی»، موارد اصلاح کتاب‌ها تنها شامل مسائلی است که با «امنیت ملی»، «اخلاق عمومی» و «عفت عمومی» در «تعارض» قرار می‌گیرند و «در سایر موارد، نویسندگان آزاد‌ند».
منبع: سایت تقاطع

--
اين نامه به دنبال عضو يت شمادرگروه كتابهاي رايگان فارسي ارسال شده است.
وبلاگ ما:
http://persianbooks2.blogspot.com
آدرس ارسال نامه:
persianebooks@googlegroups.com
برای قطع اشتراك :
persianebooks+unsubscribe@googlegroups.com
 
مطالب وكتابهاي مروج خشونت وتجزیه طلبی و تروریسم ،ضد دولتي وضدديني و کتب قابل خرید دربازاررسمی ایران و کتب چاپ خارج(مشمول کپی رایت) براي اين گروه ارسال نخواهد شد.
لطفا موقع ارسال نامه به گروه حتما این موارد را درنظر بگیرید و لطفا موضوع نامه را نيزبه طور كامل ذكر كنيد
و از نوشتن به رسم الخط فینگلیش پرهیز کنید.
http://groups.google.com/group/persianebooks?hl=en
 
برای کمک به ارتقاء فرهنگ کتابخوانی، نامه های گروه را براي دوستان كتابخوان خود بفرستیدواز آنها بخواهید که در گروه عضو شوند.
خبر خوان وبلاگ:
http://feeds.feedburner.com/ketabxaneh
آدرس گزیده مطالب جالب ديگر تارنماها:
http://persianbooks-harfha.blogspot.com
برای یافتن شرایط عمومی وپرسش و پاسخ ها از این آدرس استفاده کنید:
http://book-faqs.blogspot.com
---
‏این پیام را به خاطر این دریافت کردید که برای مبحثی در گروه «کتاب های رایگان پارسی» در Google Group ثبت‌نام شده‌اید.
جهت لغو اشتراک از این گروه و قطع دریافت ایمیل از آن، ایمیلی به persianebooks+unsubscribe@googlegroups.com ارسال کنید.
برای پست به این گروه، ایمیلی به persianebooks@googlegroups.com ارسال کنید.
از این گروه در http://groups.google.com/group/persianebooks بازدید کنید.
برای گزینه‌های بیشتر از https://groups.google.com/d/optout بازدید کنید.

هیچ نظری موجود نیست:

بايگانی وبلاگ