به گروه اینترنتی جذاب و پر از اطلاعات و کتابهای جالب کتابهای رایگان فارسی خوش آمدید. از آرشیو ما در پایین صفحه نیز دیدن کنید

۱۳۹۵ دی ۹, پنجشنبه

{خبرنامه کتاب های رایگان پارسی} Fwd: یادداشت در باره کتاب گویایی ارستو/
 

 یادداشتی در باره «گویایی ارستو»

محمود فاضلی بیرجندی

در این یادداشت می خواهم کتابی را معرفی کنم که برایم همچند کار و کتاب خودم عزیز است. آن کتابی است که دوستم بزرگمهر لقمان فارسی کرده است. عنوان کتاب : «گویایی ارستو».
موضوع کتاب ، گویایی است که همان منطق باشد. از گفت و گوها که بین ما می شد خبر داشتم که بزرگمهر لقمان یک چند است که گرفتار به گردانیدن این اثر گرانسنگ به فارسی است. می بیوسیدم تا این کتاب چاپ و پراگنده شود. کمی هم دل نگران بودم. چون خبرهایی دارم که بازار چاپ و نشر در امروز مملکت ما چه کم بنیه شده است. اما خوشا که لقمان توانست از پس مهماتی چنین برآید: یکی از پس گردانیدن این اثر و دیگر از پس گذشتن از دیوارهای کلفت که بر سر راه چاپ کتاب است.
اینک کتاب به چاپ رسیده و چند روزی است تا در بازار است. من هنوز نتوانسته ام کتاب را تا پایان بخوانم. اما اگر آن را نخوانده معرفی می کنم برای آن است که به مخاطب عزیزم نکته هایی را گفته باشم:
گفته باشم که در ایران باستان دارندگان خرد و منطق و آشنایان با فلسفه بوده اند. کم هم نبوده اند. من خود در یکی از یادداشت ها که پیش تر نوشته ام خبر از شهری به نام «ریو اردشیر» داده ام که کانون دانشی مردان ایران ساسانی بود. یادداشتی هم از دانشی مردی کم مانند نوشتم ؛ نامش پاول پارسی. همین کتاب که بزرگمهر لقمان فارسی کرده، نوشته و یادگار آن مرد دانای کهن است که امروز پس از پانزده سده به فارسی درآورده شده است.
و گفته باشم که در ایران ما سرچشمه های ناب خرد و دانایی کم نبوده است. از این دست کتاب ها هنوز در بایگانی های درون یا بیرون کشور مانده که از آن بی خبریم. معلوم هم نیست که چرا تا نام کوروش و اردشیر در میان آید رگ های بسیاری از گردن ها متورم می شود و مسابقه درمی گیرد که ثابت شود هر یک از ما نزدیک تر به آن شاهان باستانی هستیم و هر یک بی واسطه تر از دیگری نسب به آن بزرگان کهن می ­بریم. اما وقتی پای کار در میان آید میدان خالی می شود و گرد و خاک ها فرو می نشیند. در گذشته یک چند بنیادی پدید آمد با نام فرهنگ ایران، و آن دانشی مرد گرامی، خانلری پر ارج و بی ادعا، آن مرکز را راه برد. بسیار کارهای شایسته شد و کتاب ها به اختیار ما گذاشته شد. اما نتوانستیم آن بنیاد را نگه داریم و بنیادش را بر باد دادیم.
امروز کارهای ناب به راه نگه داری و پراگندن فرهنگ ایران مگر از دست دوستدارانی برآید که کنجی گزیده اند و مشکلات را به جان می خرند و لب برنمی آورند، یکی چون همین بزرگمهر لقمان، تا بخشی از دانش و فرهنگ گمگشته ما را به دستان ما بازدهند.
دیگر نشاید که درازتر بگویم.
کتاب «گویایی ارستو» چاپ شده و در دسترس است. رای من این است که، مخاطب گرامی، اگر ماندن و پراگندن فرهنگ ایران را باور می دارد این کتاب را تهیه کند. هر ایرانی باید که این کتاب را داشته باشد. آن کس که دلش به این سرچشمه ها نمی کشد ایرانی نیست. ایرادی هم در بین نیست. دنیا فقط از ایرانیان بر پا نشده. اما اگر کسی ایرانی است بایستی که سندهای هویتی خود را با خود داشته باشد و بخواند و بداند. یکی همین کتاب.


--
اين نامه به دنبال عضو يت شمادرگروه كتابهاي رايگان فارسي ارسال شده است.
وبلاگ ما:
http://persianbooks2.blogspot.com
آدرس ارسال نامه:
persianebooks@googlegroups.com
برای قطع اشتراك :
persianebooks+unsubscribe@googlegroups.com
 
مطالب وكتابهاي مروج خشونت وتجزیه طلبی و تروریسم ،ضد دولتي وضدديني و کتب قابل خرید دربازاررسمی ایران و کتب چاپ خارج(مشمول کپی رایت) براي اين گروه ارسال نخواهد شد.
لطفا موقع ارسال نامه به گروه حتما این موارد را درنظر بگیرید و لطفا موضوع نامه را نيزبه طور كامل ذكر كنيد
و از نوشتن به رسم الخط فینگلیش پرهیز کنید.
http://groups.google.com/group/persianebooks?hl=en
 
برای کمک به ارتقاء فرهنگ کتابخوانی، نامه های گروه را براي دوستان كتابخوان خود بفرستیدواز آنها بخواهید که در گروه عضو شوند.
خبر خوان وبلاگ:
http://feeds.feedburner.com/ketabxaneh
آدرس گزیده مطالب جالب ديگر تارنماها:
http://persianbooks-harfha.blogspot.com
برای یافتن شرایط عمومی وپرسش و پاسخ ها از این آدرس استفاده کنید:
http://book-faqs.blogspot.com
---
‏این پیام را به خاطر این دریافت کردید که برای مبحثی در گروه «کتاب های رایگان پارسی» در ‏گروه Google ثبت‌نام شده‌اید.
جهت لغو اشتراک از این گروه و قطع دریافت رایانامه از آن، رایانامه‌ای به persianebooks+unsubscribe@googlegroups.com ارسال کنید.
برای پست به این گروه، ایمیلی به persianebooks@googlegroups.com ارسال کنید.
از این گروه در https://groups.google.com/group/persianebooks بازدید کنید.
برای گزینه‌های بیشتر از https://groups.google.com/d/optout بازدید کنید.

هیچ نظری موجود نیست:

بايگانی وبلاگ