به گروه اینترنتی جذاب و پر از اطلاعات و کتابهای جالب کتابهای رایگان فارسی خوش آمدید. از آرشیو ما در پایین صفحه نیز دیدن کنید

۱۳۹۱ بهمن ۳۰, دوشنبه

{خبرنامه کتابهای رایگان پارسی} راه اندازی کتابخانه دیجیتال کتیبه های دریای مرده


راه اندازی کتابخانه دیجیتال کتیبه های دریای مرده

18 فوریه 2013
به مناسبت شصت و پنجمین سالگرد کشف کتیبه های دریای مرده (دریای نمک) و آثار باستانی آن، مقامات حفظ آثار باستانی اسرائیل و شرکت گوگل، وب سایت مخصوص کتابخانه دیجیتال کتیبه های دریای مرده را به معرض تماشای عمومی گذاشتند.  (درباره کتیبه ها: در سال 1947، یک چوپان بدوی در حال جستجو برای پیدا کردن یک بز ولگرد در صحرای Judean به درون یک غار آمد. در این غار بود که او یک ظرف ساخته شده از خاک رس را که کتیبه های 2000 ساله را در درون خود داشت، پیدا کرد.)
  
(عکس: مقامات حفظ آثار باستانی اسرائیل (IAA)
   (عکس: مقامات حفظ آثار باستانی اسرائیل (IAA)(از دفتر مقامات حفظ آثار باستانی در اسرائیل)

به مناسبت شصت و پنجمین سالگرد کشف کتیبه های دریای مرده (دریای نمک) و آثار باستانی آن، مقامات حفظ آثار باستانی اسرائیل و شرکت گوگل، در 19 دسامبر 2012 با شادمانی زاید الوصفی، وب سایت مخصوص کتابخانه دیجیتال کتیبه های دریای مرده را که بنام لئون لوی نامگذاری شده است را به معرض تماشای عمومی گذاشتند.

بر اساس اعلانات، از مردم دعوت شده برای تجربه، مشاهده، بررسی و اکتشاف این مجموعه با کیفیتی که تا قبل از این هرگز دیده نشده و اکنون تهیه گردیده (شامل بیش از 5000 عکس از کتیبه های دریای مرده) تعجیل کنند. 

برای تهیه و تکوین این کتابخانه که با همکاری با شرکت گوگل انجام شد، بیش از دو سال وقت صرف گردید و در آن از فناوری های پیشرفته که برای اولین بار توسط سازمان NASA توسعه یافته، استفاده شده است.

این مجموعه، شامل حدود 1000 عکس جدید از قطعات مختلف کتیبه ها، 3500 پویش منفی از سالهای 1950، مجموعه مستند جمع آوری شده ای حدود 900 قطعه از نسخه های خطی دو هزار ساله، متشکل از هزاران قطعه کتیبه ها و صفحات محتوی چندرسانه‌ای مختلف است که آن را قادر می سازد تا دانشمندان و میلیون ها نفر از کاربران در سراسر جهان، به فاش کردن جزئیات این کشف که با چشم غیر مسلح و معمولی نامرئی می آید بپردازند.

سایت نمایش، دارای تصاویر مادون قرمز و رنگی و با وضوح 1215 نقطه در هر اینچ، با مقیاس 1:1 که کیفیت آن معادل کیفیت کتیبه های اصلی است . شرکت گوگل، ارائه خدمات میزبانی وب سایت و استفاده از نقشه های گوگل و تصویر فن آوری از یوتیوب را بعهده دارد. این پروژه با کمک مالی سخاوتمندانه و فوق العاده بنیاد لئون لوی و اعطای کمک مالی بیشتری که توسط صندوق Arcadia بعمل آمد و همچنین با پشتیبانی بنیاد Yad Hanadiv ساخته شده است.

یکی از قدیمی ترین متون شناخته شده، یک نسخه از کتاب تثنیه یا کتاب دوم تورات می باشد که شامل ده فرمان است و نیز بخشی از فصل اول کتاب پیدایش، مورخ یک قرن پیش از میلاد است که شامل توصیف خلقت جهان میباشد. این کتیبه ها ، شامل تعدادی از نسخه های «مزمور» و متون کوچکی از «Tefillin» از دوره معبد دوم، نامه ها و اسناد پنهان شده توسط پناهندگان فراری ارتش روم در شورش زمان «برکوخبا» و صدها نسخه اضافی از متون 2000 ساله، تاباندن نور و روشن کردن مطالعات کتاب مقدس، تاریخ ریشه های یهودیت و مسیحیت، همگی قسمتهائی از متون این کتیبه ها هستند.

آقای شوکا دورفمن، مدیرکل سازمان حفظ آثار باستانی اسرائیل میگوید:

«مقامات حفظ آثار باستانی اسرائیل (IAA)، بسیار مفتخر می باشند که کتابخانه دیجیتال لئون لوی، مربوط به کتیبه های دریای مرده را ، که یک کتابخانه مجازی آنلاین و رایگان دیجیتالی از کتیبه های دریای مرده است ارائه دهند. کشف صدها قطعه از نسخه های خطی که هر یک از هزاران تکه ساخته شده است، از سال 1947 شروع شده و تا اوایل دهه 1960 در صحرای Judean و در امتداد ساحل غربی دریای مرده ادامه داشته است. در حال حاضر این کتابخانه به صورت آنلاین در دسترس عمومی قرار دارد. تصاویر موجود دقیق دراین کتابخانه، با وضوح و کیفیت بسیار بالائی تهیه شده اند و از طریق گزینه های جستجوی مختلف بر روی سایت، قابل دسترسی میباشند.»

با حمایت بسیار سخاوتمندانه بنیاد لئون لوی و حمایت سخاوتمندانه و مجدد صندوق و بنیاد Arcadia، مقامات حفظ آثار باستانی اسرائیل و شرکت گوگل، نیروهای خود را با یکدیگر متمرکز کرده و پیشرفته ترین فن آوری های مخصوص تصویربرداری وب سایت را، به همراه صدها تصویر از کتیبه های دریای مرده، بر روی وب برده و بخصوص، تمامی این منابع را در تحت حمایت پلت فرمی کاربر پسند، برای عموم مردم، دانش آموزان و محققان که به طور یکسان در نظر گرفته شده است، عملی کرده اند.

راه اندازی کتابخانه دیجیتال کتیبه های دریای مرده لئون لوی، که با حمایت مالی سازمان IAA انجام شد، حدود 11 سال پس از اتمام انتشار کتیبه های دریای مرده و 65 سال بعد از اینکه اولین کتیبه در غارهای Qumran کشف شد آغاز شده است.

این کتابخانه دیجیتال، نمونه دیگری از چشم انداز IAA و ماموریتش در مورد این متون کهن است. این کتابخانه دیجیتال به صورت آزاد و مجانی موجود و در دسترس همه مردم در سراسر جهان خواهد بود. کتابخانه دیجیتال کتیبه های دریای مرده بنام لئون لوی، نشان دهنده نقطه عطف جدیدی در تاریخچه داستان پیدایش یکی از بزرگترین نسخه های خطی در تمامی زمانها است.

درباره کتیبه ها: در سال 1947، یک چوپان بدوی در حال جستجو برای پیدا کردن یک بز ولگرد در صحرای Judean به درون یک غار آمد. در این غار بود که او یک ظرف ساخته شده از خاک رس را که کتیبه های 2000 ساله را در درون خود داشت، پیدا کرد.

در نهایت، شکارچیان بدوی بدنبال گنج و همچنین باستان شناسان، باقی مانده صدها قطعه اضافی از کتیبه های کهن و قدیمی را که در غارهای نزدیک وجود داشت پیدا کردند. این قطعه های باستانی که از پوست و کاغذ پاپیروس ساخته شده اند، از جمله قدیمی ترین نسخه های کتاب مقدس عبری هستند که به مدت دو هزار سال، در درون تاریکی این غارها و تحت آب و هوای خشک، گرم و بیابانی درون این غارها، پنهان و حفظ شده اند.

این کتیبه ها، از باورهای گوناگون مذهبی آشفته دوران یهودیت باستان و همزمان با دوره معبد دوم پرده برمی دارند و این در مکان و زمانی بود که عیسی مسیح زندگی و موعظه می کرد.

این کتیبه ها به عنوان مهم ترین کشف باستان شناسی قرن بیستم شناخته شده اند.

--
اين نامه به دنبال عضو يت شمادرگروه كتابهاي رايگان فارسي ارسال شده است.
وبلاگ ما:
http://persianbooks2.blogspot.ae
آدرس ارسال نامه:
persianebooks@googlegroups.com
برای قطع اشتراك :
persianebooks+unsubscribe@googlegroups.com
 
مطالب وكتابهاي مروج خشونت وتجزیه طلبی و تروریسم ،ضد دولتي وضدديني و کتب قابل خرید دربازاررسمی ایران و کتب چاپ خارج(مشمول کپی رایت) براي اين گروه ارسال نخواهد شد.
لطفا موقع ارسال نامه به گروه حتما این موارد را درنظر بگیرید و لطفا موضوع نامه را نيزبه طور كامل ذكر كنيد
و از نوشتن به رسم الخط فینگلیش پرهیز کنید.
http://groups.google.com/group/persianebooks?hl=en
 
برای کمک به ارتقاء فرهنگ کتابخوانی، نامه های گروه را براي دوستان كتابخوان خود بفرستیدواز آنها بخواهید که در گروه عضو شوند.
خبر خوان وبلاگ:
http://feeds.feedburner.com/ketabxaneh
آدرس گزیده مطالب جالب ديگر تارنماها:
http://persianbooks-harfha.blogspot.com
برای یافتن شرایط عمومی وپرسش و پاسخ ها از این آدرس استفاده کنید:
http://book-faqs.blogspot.com
---
شما به این دلیل این پیام را دریافت کرده‌اید که در گروه Google Groups "کتاب های رایگان پارسی" مشترک شده‌اید.
برای لغو اشتراک در این گروه و قطع دریافت ایمیل از آن، ایمیلی به persianebooks و unsubscribe@googlegroups.com ارسال کنید.
جهت پست کردن مطلب به این گروه، ایمیلی به persianebooks@googlegroups.com ارسال کنید.
از این گروه در http://groups.google.com/group/persianebooks?hl=fa دیدن کنید.
برای گزینه‌های بیشتر، از https://groups.google.com/groups/opt_out دیدن کنید.
 
 

هیچ نظری موجود نیست:

بايگانی وبلاگ